пʼятниця, 26 лютого 2021 р.

"Я В СЕРЦІ МАЮ ТЕ, ЩО НЕ ВМИРАЄ!"

 

Сім струн я торкаю, струна по струні,

Нехай мої струни лунають,

Нехай мої співи літають 

По рідній коханій моїй стороні…

 

25 лютого виповнилося 150 років з дня народження української поетеси, письменниці, громадської діячки Лесі Українки. Творчий набуток Лесі Українки в усьому невичерпний і неосяжний. За сміливість думки й глибину поглядів, за громадянську мужність і суворе подвижництво Лесю Українку в різний час називали по-різному. То вона була Жанна д’Арк української поезії та дочка Прометея, то «чи не одинокий мужчина на всю новочасну соборну Україну», то ніжна, блакитноока Леся і поетеса поступових ідей.  Український літературний критик та публіцист Дмитро Донцов називав Лесю Українку «поеткою українського рісорджименто» , а її поезію «пробудженням закованого в ланцюги, засудженого на смерть раба, зірваного з ліжка важкими кроками сторожі, що прийшла його брати на страту; крик зацькованої як дикий звір нації».  Істинне ймення поетеси  – геніальна дочка України! Своєю винятковістю і своєю звичайністю, своїм великим ім’ям Леся Українка нам, українцям, і досі торує дорогу до самих себе: до мови, до родини, до рідної землі, до України.


Вчора з нагоди ювілейних уродин працівники Буської міської бібліотеки ім.І.Котляревського спільно зі школярами Буської ЗОШ № 1 провели літературно – музичне свято «Я в серці маю те, що не вмирає!»






Впродовж години учасники заходу мандрували життєвими та творчими стежками Великої Лесі, насолоджувались її поезіями, які виконували учні та бібліотекарі, слухали пісні на слова поетеси. Справжньою мистецькою «родзинкою» стала  інсценізація вірша Л.Українки «Мамо, іде вже зима», яку виконали четвертокласник Владислав Жолнович та директор бібліотеки Іванна Якимишин.


Діти уважно слухали цікаві факти з біографії Лесі Українки, а також  про її творчу спадщину. Зокрема, про те, що до 150 – ліття видатної поетеси в Україні  вийшло у світ повне академічне нецензуроване видання творів Л.Українки. Презентуючи книжково – ілюстративну виставку «Нехай мої струни лунають…»,  бібліотекарі звернули увагу присутніх на виданні драми-феєрії «Лісової пісні», ілюстрованому художницею, нашою землячкою  Софією Караффою – Корбут. 

До цього твору художниця створила аж 43 ілюстрації, робота над  процесом продовжувалась понад 4 роки , а книга була надрукована уже після смерті Караффи – Корбут. Книжка з ілюстраціями художниці вийшла до 130-річчя від дня народження Л.Українки. Графіка до «Лісової пісні» стала для художниці життєвим утвердженням та її лебединою піснею. Мавка, яка тягне свої долоні вгору, до сонця, зображена на чорному мармурі надмогильного пам’ятника Софії Караффі – Корбут у селі Куткір.  

                                                     Л.Вовк, зав. методичного відділу

                                            Буської  міської бібліотеки ім.І.Котляревського


 

пʼятниця, 19 лютого 2021 р.

День пам'яті Героїв Небесної сотні

 " Вклонімось низько до землі тим, хто в серці вічно буде жити"



З нагоди річниці вшанування Героїв Небесної Сотні, яка відзначається 20 лютого, Буська бібліотека провела годину спомин " Вклонімось низько до землі тим, хто в серці вічно буде жити". Бібліотекар  Галина Тиха  розповіла присутнім  про події на Майдані, Новітнх Героїв Небесної сотні, чиї імена уже назавжди вкарбовані в серця українців. Присутніх вразили відеосюжети про трагічні події Майдану, та презентація про героїню Майдану, нашу землячку  Ольгу Буру. Згадали про безстрашних людей Майдану, серед яких було й чимало наших земляків. Серед них – відома нам, безстрашна медична сестра Марія Матвіїв з Буська.

Хвилиною мовчання присутні вшанували усіх Героїв Небесної Сотні.




Напередодні в приміщенні Буської  міської бібліотеки  ім.Івана Котляреського  працівники бібліотеки та Народного дому долучилися до Акції "Ангели пам'яті", виготовили паперових ангеликів, які використали  при проведенні заходу  по вшануванню пам'яті Героїв Небесної Сотні.







Українська мова - спадщина тисячоліть

 Виставка до Міжнародного дня рідної мови.



21 лютого святкуємо Міжнародний день рідної мови. Цю дату визначено на 30-ій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО в жовтні 1999 року.Генеральна конференція ЮНЕСКО проголосила, що щорічно, починаючи з лютого 2000 року, відзначатиметься Міжнародний день рідної мови, щоб привернути світову прогресивну спільноту до безправного становища багатьох поневолених народів, у яких гнобителі намагаються відібрати рідну мову.

З цієї нагоди бібліотекарі книгозбірні організувала книжкову виставку «Українська мова - спадщина тисячоліть»

Експозицію тематично поділено на  розділи.

1. «Корифеї українського слова», В історії нашої культури є діячі, які особливо яскраво й багатогранно відобразили в своїй творчості душу народу, його національну своєрідність, поетичну вдачу. До таких належить Твори, написані українською народною мовою, існували і розповсюджувались в Україні з початку XVII ст., задовго до появи «Енеїди» І. Котляревського . З кінця XVIII століття зароджується нова українська літературна мова на народній основі. Основоположником її став Іван Котляревський. Тарас Шевченко своєю творчістю підніс українську літературну мову до рівня загальнонародної. Традиції Шевченка в розвитку української літературної мови провадили далі у своїй творчості Пантелеймон Куліш],  І. Я. ФранкоЛеся УкраїнкаПанас МирнийМ. М. Коцюбинський  та інші письменники.


2.  «І народу без мови нема…» цей розділ презентує книги з актуальних питань розвитку та функціонування української мови як державної. Історія української мови починається від праслов'янської мовної єдності (до VI століття н. е.) Різні вчені по-різному трактують час виокремлення української мови з-поміж інших слов'янських]. Історія її походження та становлення до сьогодні є об'єктом гострих суперечок як суто мовознавчого, так і політичного характеру. 



3. «Словники - скарбниця українського слова» Серед книжкового надбання кожної цивілізованої нації  енциклопедії та словники посідають особливе місце, вони є свідченням духовного потенціалу народу, рівня розвитку його науки та культури.

4. «Плекаймо мову». Для кожного з нас є важливим вміти правильно висловити свої почуття, позицію та думки, тому знання мови – це необхідність. До вашої уваги представлені різноманітні навчальні посібники,  та підручники. В запропонованих виданнях розглядаються питання фонетики, правопису та стилістики сучасної української літературної мови згідно з останніми змінами українського правопису. Ці всі видання розраховані на тих, хто прагне поглибити знання з теорії української мови, удосконалити свою грамотність, опанувати ділове мовлення тощо.

Читачі залишили у імпровізованій відкритій газеті свої думки про рідну мову.

Тож насолоджуймося рідною мовою, адже така мелодика та краса варті цього!

Виставка експонується у приміщенні читальної зали Буської бібліотеки .