понеділок, 17 грудня 2018 р.

"КАРАТЕЛІ" - КНИГА, НАПИСАНА ВІЙНОЮ

Сьогодні у  Буську військовий журналіст та воїн Збройних сил України  Владислав Якушев презентував свою книгу «Карателі». Зустріч відбулася в методичному залі районного Народного дому. У ній взяли участь бібліотекарі, школярі, працівники відділу культури, бійці АТО та волонтери, представники владних структур.



 Восени цього року  книга вийшла з друку у незалежному київському видавництві «ДІПА» та одразу здобула широку популярність серед читачів. Про що ця книга? Про війну, але не тільки. Сам автор зізнається, що написав її так, щоб люди, які бояться брати до рук книги про війну, – не боялися. Бо вона – про людей та їхні долі, які змінила війна. «Книга з трохи іронічною назвою «Карателі» (так називають українських бійців бойовики та московські ЗМІ) – це моя обіцянка тим побратимам, з якими я служив у армії», - розповідає Влад. Разом з Владом Якушевим на зустріч із земляками прибув і колишній бущанин, керівник Західного регіонального медіацентру Міністерства оборони України Олександр Поронюк.




 Також привітати автора з виходом у світ книги прийшли представники місцевої влади – заступник голови Буської районної ради Роман Фурда, заступник голови Буської РДА Тетяна Сай, керівник відділу культури та туризму Буської РДА Людмила Ціхоцька, голова ради організації ветеранів  Буського району Володимир Луженцов. Під час презентації книги наші гості Владислав Якушев та Олександр Поронюк від імені Всеукраїнського громадського об’єднання  «Країна» здійснили почесну місію нагородження волонтерів Бущини за вагомі заслуги перед Україною.
Л.Вовк, зав. методичного відділу Буської ЦРБ

понеділок, 10 грудня 2018 р.

СТАРТУВАВ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ПРАВА

Сьогодні – Міжнародний день прав людини. Це свято відзначається за пропозицією Генеральної асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році.
Сімдесят років тому, 10 грудня 1948 року, ООН прийняла Загальну декларацію прав людини. Вона стала першим універсальним міжнародним актом з прав людини, що проголошує цивільні та політичні права і свободи особистості - рівність всіх перед законом, право кожного на свободу і особисту недоторканність, свободу совісті та інші. У Декларації заявлено також, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їх раси, статі, мови, релігії тощо.

В основу документа були покладені всі напрацювання людської думки, які були на той момент у даному питанні. Це був перший досвід колективної розробки універсального документа з прав людини.
10 грудня в Україні стартував Всеукраїнський тиждень права - масштабна серія заходів, покликаних сприяти підвищенню правової освіченості та правової свідомості громадян. В рамках тижня права в культурних закладах Бущини спільно з Буським місцевим центром з надання безоплатної  вторинної правової допомоги проводяться різноманітні тематичні заходи інформаційного та виховного характеру.



Сьогодні інтегратор Буського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Іван Закала, з яким у нас налагоджена тісна  співпраця, завітав до Буської районної бібліотеки, аби разом з працівниками бібліотеки та читачами переглянути документальну стрічку шведської журналістки та режисерки  Елін Йонссон «Боротьба Джамали», яка вийшла у світ минулого року. Це дуже особистий і потужний портрет надзвичайно талановитої жінки Джамали, а також історія її пісні «1944» і виступу на Євробаченні - 2018, це  розповідь про трагічну сімейну історію та нинішню неспокійну ситуацію і складність становища кримських татар у наш час.

пʼятниця, 7 грудня 2018 р.

ЖИТТЯ, СПОВНЕНЕ ЖЕРТОВНОСТІ

7 ГРУДНЯ ВИПОВНЮЄТЬСЯ 100 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ПЕДАГОГА, ГЕРМАНІСТА, БІБЛІОГРАФА, ДОЧКИ ВІДОМОГО УКРАЇНСЬКОГО МИСТЕЦТВОЗНАВЦЯ ІЛАРІОНА СВЄНЦІЦЬКОГО МАРІЇ СВЄНЦІЦЬКОЇ

Філолог-германіст, викладач Львівського Національного університету імені Івана Франка. її педагогічна діяльність у університеті охоплює декілька десятиріч: від 1947 р. до 1978 р. Належала до найкращих знавців німецької мови та літератури на кафедрі німецької філології, вільно володіла класичними європейськими мовами. Відзначалася всесторонньою ерудицією, педагогічним тактом та принциповістю, виховала плеяду учнів. Автор мовознавчих наукових праць, зокрема, про стилістику сучасної німецької мови (на прикладах творів Г. Манна), актуальних проблем у викладанні фонетики німецької мови, лексичних розробок для студентів-філологів, творчість класиків німецької літератури Й. Гете і Ф. Шіллера.
Народилася Марія Свєнціцька 7 грудня 1918 року у Львові. Марія Свєнціцька зростала в мистецькому та музейному оточенні, з юних літ захоплювалася музикою, багато років грала на скрипці в університетському оркестрі. Вона була сучасницею багатьох відомих діячів української культури першої половини ХХ ст. і написала цікаві спогади про І. Лозинського, О. Новаківського, М. Бордун, І. Старчука, М. Мороза. Значне місце у її згадках займали видатні особистості тогочасного українського духовенства: митрополит Андрей Шептицький, Й. Сліпий, І. Бучко, В. Жолдак, І. Чорняк, М. Будка, К. Шептицький.
Великий вплив на формування Марії Свєнціцької як непересічної особистості мала, безперечно, родинна атмосфера, а також середовище, в якому вона зростала і виховувалась. Про вирішальний вплив її сім'ї, зокрема батька - професора Іларіона Свєнціцького, та його педагогічні методи виховання донька розповіла у прекрасних спогадах у двох варіантах. Своєрідним стрижнем та опорою у сім'ї Свєнціцьких була саме Марія. Як не згадати ті важкі голодні воєнні роки, коли вона власноруч шила взуття, обмінювала його на продукти, рятуючи цим своїх рідних у час воєнного лихоліття. (До того ж ще треба було ці продукти довезти до Львова, адже німці часто використовували грабіжницькі методи: оточували на станціях людей, а перед тим, як поїзд мав рушати, забирали в них усе, що тільки могли).
Вона була постійним порадником своєї сестри Віри. Відразу після її смерті Марія Іларіонівна видала у "Нашому житті" зворушливі спогади про сестру, а невдовзі у журналі "Дзвін" з'являться ще одні її мемуари, а саме "Міркування з приводу 90-ліття моєї сестри Віри Свєнціцької". Своїм найважливішим обов'язком вважала після смерті сестри підготувати до друку її рукописні праці, зокрема про Я. Музику та ін.
Свого часу окремим виданням вийшла німецькомовна праця Віри Іларіонівни - науковця світового рівня, одного з подвижників національної культури - на тему сакрального мистецтва, перекладачем якої була Марія Свєнціцька. Великим її бажанням було перевидати фундаментальну працю сестри у повному обсязі про творчість І. Рутковича. Великою заслугою Марії Іларіонівни стало встановлення (на кошти з Шевченківської премії сестри) барельєфа батькові на стіні Національного музею, першим та довголітнім директором якого був доктор Свєнціцький.
Вона належала до того покоління, для якого були притаманні такі риси, як обов'язковість, почуття громадянської мужності та відповідальності. Слід згадати про активну участь Марії Свєнціцької у Червоному Хресті під час німецької окупації Львова у таборі військовополонених на Цитаделі, в якому, за її свідченнями, перебувала у неймовірно жахливих умовах більшість українців зі Східної України, а ще частина - із Західної. До речі, з її групи добровольців, де були п'ять осіб, вижили тільки двоє (серед яких і Марія Іларіонівна) - ті, що не захворіли на тиф... Не можна не згадати про ще один епізод з її життя у період Другої світової. Усі знають, що Національний музей у Львові - єдиний із усіх українських культурних закладів, який у час німецької окупації не пограбували завдяки самовідданій мужності та героїзму Іларіона та Віри Свєнціцьких. Та мало кому відомо, що чимала заслуга в цьому і Марії Свєнціцької, котра у той складний для музею час як перекладач (оскільки бездоганно володіла німецькою) теж долучилася до врятування національної збірки. При цьому усвідомлювала, на який ризик і небезпеку наражала себе, якби з'ясувалося, що в спеціальних скринях замість музейних творів, призначених для вивезення у Німеччину, було каміння...
На долю її покоління випало й чимало випробувань, зумовлених різними драматичними подіями воєнного та післявоєнного періодів. Слід згадати хоча б той факт, коли Марія Свєнціцька врятувала від арешту в час німецької окупації свою сестру Віру, оскільки під час обшуку серед речей Марії гестапо випадково знайшло, здавалось, неважливу річ, завдяки якій Віра уникнула арешту і його фатальних наслідків. Згодом, уже після війни, їй довелося пережити й неодноразові виклики в НКВД. Марія Іларіонівна виявила свою рішучість та вольовий характер і тоді, коли змушена була привозити до Києва передачі своїй сестрі Вірі, котру арештували 1948 року. Оскільки для цього були визначені дні та години, то не раз того ж дня змушена була повертатися літаком-"кукурудзником" до Львова на лекції в університет, і при цьому без жодних спізнень. Та навіть, будучи на викладацькій роботі, мала мужність надавати посилки в далекі сибірські табори своїм друзям та знайомим. І таких прикладів із життя Марії Свєнціцької було чимало... Але вона часто з притаманним їй оптимізмом та піднесеним духом повторювала: "У важкі хвилини завжди відчуваю покров Пресвятої Богородиці".
Її феноменальна пам'ять зберігала чимало подій, фактів та відомих імен, пов'язаних із різними періодами Львова. Вона радо ділилася своїми спогадами про той час, даючи вичерпну інформацію всім, хто цікавився історією Львова. Окремі інтерв'ю з нею передавали на радіо, друкувалися в пресі.
Марія Іларіонівна як людина відзначалася винятковою інтелігентністю, жертовністю та щирістю. Будучи товариською та доброзичливою, завжди підтримувала своїх друзів, колег, близьких. Уміла увійти в становище кожного, хто потребував її допомоги. Це була людина надзвичайної душі та з відкритим серцем.
Педагогічна діяльність Марії Свєнціцької у Львівському університеті імені Івана Франка охоплює декілька десятиріч. За цей період вона виховала цілу плеяду учнів. Чимало з них із вдячністю відвідувало свого колишнього наставника, пам'ятаючи, як у складних ситуаціях вони відчували її опіку, пораду та підтримку. Як педагог відзначалася надзвичайною ерудицією, високою професійністю, педагогічним тактом та принциповістю. Вона належала до найкращих знавців німецької мови та літератури. До того ж вільно володіла класичними й багатьма іншими європейськими мовами. Марія Іларіонівна була автором мовознавчих наукових праць та літературних розвідок, зокрема про творчість Ґьоте тощо.
Вагомою є її заслуга у збереженні та подальшому формуванні факультетської бібліотеки. Про цю бібліотечну роботу теж залишила спогади. Окрім цього, варто відзначити й багаторічну її участь в університетському оркестрі. (Свого часу навчалась у Музичному інституті). З великою приємністю згадувала С. Людкевича, В. Барвінського та інших відомих тодішніх викладачів інституту, а також свої спільні виступи на звітних концертах із відомою вже тоді скрипалькою, а згодом засновницею першого камерного оркестру у Львові Олександрою Деркач.

Усією душею вболівала за долю музею, якому все своє подвижницьке життя присвятили Іларіон та Віра Свєнціцькі. Переймалася його труднощами, зокрема щодо стану збереження унікальної колекції сакрального мистецтва, а також проблемою так і не поновлених фахівців-реставраторів. Варто зазначити, що Марія Свєнціцька популяризувала українську культуру, її національне надбання в контексті історії Національного музею у Львові. Свої статті друкувала в різних німецьких виданнях. Її остання праця на цю тему вийшла в одному з наукових видань у Німеччині 2003 року. Зрештою, свого часу вона вела екскурсії музеєм для гостей із Німеччини. 

В останнє десятиліття життя вважала своїм обов’язком впорядкувати архів своєї сестри Віри, вперше опублікувала матеріал про „сибірську творчість” відомої львівської художниці Я. Музики та її контакти з Вірою. Мистецьку колекцію ікон, малярства, графіки, прикладного мистецтва, яка належала родині, Марія Іларіонівна в останні тижні свого життя подарувала Національному музею у Львові.
За великих домашніх приятелів мала котів, опікувалася ними до останніх днів. А ще дуже любила квіти, біля будинку був, як вона казала, „справжній маленький Едем” – розкішні жоржини милували око до самих морозів.        Померла 10 лютого 2006 р., похована у родинному гробівці на Личаківському цвинтарі у Львові.
Література:
Кривенко М. Марія Свєнціцька. Спогади / Записки Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника/ НАН України. ЛНБ ім.. В. Стефаника. – Львів, 2006. – Випуск 14. – С. 454 – 489.
 Дяків С. Життя, сповнене жертовності/С.Дяків//Поступ. - 2006.- 
20 лют.


До ювілейних уродин Марії Свєнціцької в читальній залі Буської ЦРБ підготовлено персональну виставку "Життя, сповнене жертовності", напередодні її дня народження у стінах бібліотеки відбулося краєзнавче читання під однойменною назвою.






НОВІ КНИГИ - НОВІ ІСТОРІЇ

Цими грудневими днями у нашій бібліотеці з’явились нові цікаві книги від видавництва «Український пріоритет». Співпраця Буської ЦРБ з директором видавничого підприємства Володимиром Шовкошитним триває не перший рік, отож це чергове поповнення фондів наших книгозбірень якісною сучасною українською літературою. 

Серед новинок – прозові твори Володимира Шовкошитного «Кров – свята», «Незникомість мерехтінь», «Зорі не стали ближчими», історичні твори Сергія Федаки, Влада Наслунги, книги про жіночу долю Людмили Когут, вірші для дітей Ольги Чепки, сучасні романи Ольги Слоньовської та Василя Слапчука, та багато інших хороших видань. Всього придбано літератури майже на тридцять тисяч гривень. Незабаром книги розійдуться і сільськими бібліотеками - філіями. Отож, читачі,  не баріться, спішіть в бібліотеку за цікавою книгою та читайте з насолодою!

Леся Вовк, завідувачка методичного відділу Буської ЦРБ

пʼятниця, 30 листопада 2018 р.

ЗАВЕРШУЄМО РІК, ПЛАНУЄМО РОБОТУ НА НАСТУПНИЙ

Сьогодні у Буській ЦРБ відбулася чергова виробнича нарада бібліотечних працівників району. В її ході були розглянуті наступні питання: річна звітність публічних бібліотек за 2018 рік, планування роботи бібліотек на наступний рік, робота з фондом документів. Зокрема, заступник директора Буської ЦБС по роботі з дітьми Галина Гораль на базі матеріалів обласного семінару для заступників директорів «Мистецтво створювати бібліотеку» розповіла про успіхи та передовий досвід сучасних публічних бібліотек України, в тому числі і Львівщини.

Завідувачка відділу комплектування та обробки літератури Буської ЦРБ Олександра Алієва озвучила основні вимоги щодо переобліків фонду у підзвітних бібліотеках – філіях, очистки книжкового фонду від морально зношеної та застарілої літератури, вилучення та списання книг, впровадження в роботу нової класифікації документів  - УДК. Завідувачка методично – бібліографічного відділу Буської ЦРБ Леся Вовк звернула увагу на основні акценти в плануванні роботи на 2019 рік, а також зробила короткий огляд життєпису Марії Свєнціцької – педагога, германіста, бібліографа, дочки відомого мистецтвознавця Іларіона Свєнціцького  «Життя, сповнене жертовності» (до 100 – річного ювілею).



Підсумувала нараду директор Буської РЦБС Оксана Стецик, коротко проаналізувавши стан роботи бібліотечної галузі району впродовж року.


четвер, 22 листопада 2018 р.

XV Мандрівний фестиваль Docudays UA

XV Мандрівний  фестиваль Docudays UA – у Буській бібліотеці

Сьогодні в Буській центральній районній бібліотеці у межах XV
Мандрівного Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA відбувся перегляд та обговорення фільму «Коли я чую спів птахів». Головна тема цьогорічного фестивалю має назву «Рівні рівності» та присвячена суспільним викликам, пов’язаним з поняттям рівності. Місія Мандрівного фестивалю Docudays UA  - створення можливості для кожної людини в Україні дивитися найталановитіше та найактуальніше документальне кіно з усього світу і таким способом сприяти розвитку критичного мислення, формуванню активної громадянської позиції та ставленню до людської гідності як до найвищої цінності.
Учасниками заходу  стали молоді люди - восьмикласники Буської ЗОШ №1, які завітали до нас разом з практичним психологом Русланою Сапотюк.










Л.Михалюк, завідувачка відділу обслуговування Буської ЦРБ

середа, 21 листопада 2018 р.

ПОЕЗІЯ - ЇЇ ЖИТТЄВЕ КРЕДО

Вчора у Буській центральній районній бібліотеці знана на Бущині майстриня слова, поетка, вчителька Красненської школи №1 Валентина Лотоцька презентувала  свою нову книгу «Квиток у весни». Формат зустрічі відбувся у формі бібліокафе «Книжкові смаколики», де уже традиційно ми разом з відвідувачами заходу замість страв «смакуємо» хорошими книгами. Цього разу у наше затишне кафе завітало багато гостей – представники місцевої влади, бібліотекарі навколишніх сіл, освітяни, працівники культури та читачі, котрі люблять  поетичне слово.





 Нова лірична збірка «Квиток у весни» вийшла друком  у 2018 році в львівському «Споломі» й присвячена «найкращому пораднику, другу і коханому чоловікові Олегові». У ній ніби й немає окремих розділів, присвячених певним темам, все ж можна виділити з поетичного доробку, що увійшов до збірки, любовно – інтимну лірику, пейзажну лірику та патріотичні й громадянсько – філософські твори. Левова частина - вірші про любов і пристрасть, розчарування і зневіру, надію і сподівання. Вони ніби написані серцем - дуже щиро і переконливо. У них – власні історії, переживання і велика наука життя. А головне – у них ода коханню – почуттю, про яке мріє кожна людина, бо кохання – це джерело, звідки бере свій початок усе живе на землі. Авторка стверджує:

«Ніхто нас за любов судить не сміє,
Бо судить той, хто сам любить не вміє!» 


 Впродовж усього бібліотечного дійства лунали емоційні вірші Валентини Лотоцької – як з її уст, так і з уст читців – поціновувачів вишуканої поезії. Ці вірші настільки мелодійні, що колега, вчителька музичного мистецтва Красненської школи № 1 Оксана Приставська залюбки кладе їх на музику. То ж кілька авторських пісень на слова Валентини Лотоцької прозвучали у її виконанні та внесли цікаву ноту у наше спілкування. Насолодившись філігранним поетичним словом Валентини Лотоцької,  усі учасники дійства отримали неабияке душевне задоволення.
А ще звучали  слова визнання та вдячності Валентині Лотоцькій за її невтомну працю та творчу енергію! З виходом нової книги авторку привітали голова Буської районної ради Богдан Глова, заступник голови Буської РДА Тетяна Сай, начальник відділу культури та туризму Буської РДА Людмила Ціхоцька, головний спеціаліст Буського районного відділу освіти Михайло Шимків та методист Зіновія Гулка, колеги – вчителі.








На обкладинці книги Валентини Лотоцької написано, що в житті вона керується кредом:  «Треба чесно жити і пити щастя, як нектар, до дна, щоб кожна мить щасливою була, щоб за минулим потім не жаліти». Напевно, поезія допомагає їй бути собою, у ній вона стверджується. То ж поезія – також її життєве кредо.


Л.Вовк, завідувачка методичного відділу 
Буської ЦРБ ім.І.Котляревського

четвер, 15 листопада 2018 р.

ПІЗНАЄМО СВІТ З БІБЛІОТЕКОЮ

Вчора  у нашу бібліотеку завітали девятикласники Балучинської школи разом зі своєю наставницею Орисею Кирич. Тут працівники Буської районної книгозбірні Леся Вовк, Людмила Михалюк та Леся Цюпка провели для дітей інформаційно - пізнавальну годину: розказали про значення книги в житті людини,  специфіку діяльності бібліотечної установи, а також зробили огляд краєзнавчої експозиції «Мій край – моя історія жива».



Завершальним етапом візиту школярів стали екскурсія структурними відділами Буської ЦРБ ім.Котляревського та відвідини музею – інсталяції подій Майдану – АТО, який розташований у підвальному приміщенні Буського РНД і є частиною краєзнавчого музею м.Буська.





Такі зустрічі є невід’ємною частиною навчально – виховного процесу, адже сприяють формуванню у молодого покоління національно – патріотичних почуттів, допомагають у вивченні історії рідного краю. 

Л.Вовк, зав. методичного відділу Буської ЦРБ

четвер, 8 листопада 2018 р.

З ІСТОРІЇ ПРОСВІТНИЦТВА ТА НАЦІОНАЛЬНО - ПАТРІОТИЧНОГО РУХУ НА БУЩИНІ


СЬОГОДНІ ВІДБУВСЯ ІХ - ИЙ ФОРУМ КРАЄЗНАВЦІВ - ЛІТОПИСЦІВ КРАЮ

Уже вдев’яте з участю представників місцевої влади, істориків, краєзнавців, бібліотекарів, освітян та громадських діячів у Буську відбувся регіональний форум краєзнавців – літописців краю. Цьогоріч темою зібрання були дві поважні дати – 150 – річчя створення товариства «Просвіта» та 100 – річчя ЗУНР. А ще родзинкою дійства стала презентація 2 – го випуску краєзнавчого альманаху «Клекіт бузька», впорядкованого і виданого ГО «Товариство «Бужани», який повністю присвячений історії діяльності «Просвіти» на теренах Бущини та ЗУНР. Привітав усіх учасників форуму голова Буської районної ради Богдан Глова: «Тішить те, - зауважив він, - що небайдужими людьми постійно ведеться пошуково – краєзнавча робота, і молоде покоління наших земляків матиме добру базу для вивчення історії рідного краю». 




Історія товариства «Просвіта» – це історія культурного і національного відродження українського народу,  це історія боротьби за національне існування, відродження історичної пам’яті. Майже у кожному селі на початку минулого століття діяли просвітянські товариства та організації, які мали за мету навчити людей грамоти, плекати в них духовність та культуру. Такі товариства очолювали переважно духівники, адвокати, вчителі. Історія «Просвіти» Бущини має славну історію та видатних діячів – про це на форумі говорили у своїх виступах начальник відділу культури та туризму Буської РДА Людмила Ціхоцька та заступник директора Буської РЦБС Галина Гораль.




Просвітницькі товариства  через освіту та плекання національних цінностей  підготували підґрунтя для найбільшого національного здвигу українців Галичини – Листопадового чину 1918 року. Відлуння Листопадового чину докотилося і до Буська. Багатьом уродженцям Буська та округи довелося долучитися до подій національного відродження 20-х років минулого століття. Визначними постатями української революції є представники буських родин: Петрушевичів, Чучманів, Ваньо та ін. Події Листопадового зриву  і участь у них уродженців Бущини висвітлили у виступах історик, директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник та вчитель Красненської ЗОШ №1 Ярослав Стецишин.

На завершення форуму краєзнавець та дослідник Буська Михайло Зозуля  презентував усім 2-ий випуск історико – краєзнавчого альманаху «Клекіт бузька», відповідальним редактором якого він є, та запевнив, що в папці у нього матеріалів на нову книгу є ще досить – отож є над чим працювати. 



Заступник голови Буської РДА Тетяна Сай подякувала активістам за таку вагому працю на ниві просвітництва та краєзнавства, якою є вихід у світ історико – краєзнавчого альманаху.
О.Стецик, директор Буської РЦБС,
 Л.Вовк, зав методичного відділу Буської ЦРБ