понеділок, 28 вересня 2015 р.

БІБЛІОТЕКА: ЗМІНЮЄМО ОБЛИЧЧЯ КНИГОЗБІРНІ

30 вересня бібліотекарі України відзначатимуть своє професійне свято  - Всеукраїнський день бібліотек. Напередодні професійного свята ми намагаємося донести до наших користувачів найбільше інформації про роботу сучасних книгозбірень, їх значення  в суспільстві, зокрема, для розвитку місцевих громад. Девізом цьогорічного Всеукраїнського дня бібліотек є гасло «Бібліотек@ - діалог, культура, мир».


Сьогодні ми спостерігаємо великі зміни щодо ролі бібліотек в розвитку місцевого самоврядування та завдань, що стоять перед публічними бібліотеками, їх місця в культурній, інформаційній, освітній інфраструктурі місцевої громади. Сільські бібліотеки -  єдині безкоштовні джерела інформаційних ресурсів для потреб жителів сільської громади - все частіше стають провідниками ідей в громаді. Місцеві органи влади розуміють, що без повної і доступної всім інформації про те, що вони роблять, неможливо налагодити ефективне управління місцевою громадою та організувати  її ефективне життя. Відкритість інформування про діяльність органів влади та зворотний зв’язок з населенням, зокрема, через бібліотеки, є однією із обов’язкових ознак демократичного суспільства.

Сьогодні бібліотекарі України обговорюють стратегію розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України», проект якої прийнятий Міністерством культури у співпраці з УБА (українська бібліотечна асоціація). УБА бачить місію бібліотек як соціокомунікаційних інституцій, що сприяють доступності інформації і заперечують цензуру, сприяють збереженню та доступу до культурних цінностей українського народу, а також є соціальними, культурно – дозвіллєвими та освітніми центрами. Громадські інформаційні центри (ГІЦ) – один з напрямів роботи сучасних бібліотек, який передбачає доступ громадян до офіційної інформації та надання  адміністративних послуг, сприяє розвитку е – урядування та е – демократії.  У Буській ЦРБ ім.І.Котляревського ГІЦ діє з 2013 року.




Сьогодні такі центри уже створено на базі бібліотек – філій Буської ЦБС -  у
Заводському, Ракобовтах, Задвір’ї, Куткорі, Йосипівці. 7 липня 2015 року президією УБА прийнято Маніфест «Бібліотеки в умовах кризи», яким окреслено цінність та напрями діяльності бібліотек в умовах кризи. УБА закликає органи державної влади та місцевого самоврядування, громадські та благодійні організації визнати стратегічне значення бібліотек в умовах кризи й активно підтримувати їхню діяльність і розвиток.


Леся Вовк, зав. методично – бібліографічного відділу Буської ЦРБ


понеділок, 21 вересня 2015 р.

Готуємось до Всеукраїнського дня бібліотек

ДЕНЬ МАЛЮКА  - В БІБЛІОТЕЦІ!
Сьогодні дуже важливим є завдання створення сприятливих умов  для заохочення дитини до читання. Для дитячих бібліотек, зокрема, актуальним є підвищення ефективності соціокультурних заходів, впровадження нетрадиційних форм роботи, які впливають на сприйняття та емоції юних користувачів. В результаті діти отримують інформацію про книгу в живому, емоційно насиченому поданні. Своє бачення щодо впровадження інноваційних форм роботи має і бібліотекар дитячого відділу Олеської селищної бібліотеки Мирослава Мединська. 17 вересня вона організувала та провела цікавий захід - День Малюка «Відчиняє двері казка».
Цього дня в бібліотеці було гамірно та весело,  адже в гості завітала дзвінкоголоса й непосидюча дітвора з місцевого садочка «Джерельце» разом зі своїми наставниками – завідувачкою дитячого закладу Світланою Дубас та вихователями Іриною Сікорою та Лесею Фединою. Спочатку діти послухали розповідь бібліотекаря про книгу та дім, в якому  вони живуть, – бібліотеку. Згодом  пані Мирослава озвучила чудову дитячу казку сучасної авторки Олени Демидової «Чарівне слово». У ході жвавої бесіди діти активно відповідали на запитання по прочитаній казці, малювали героїв  твору, а потім дружно складали пазли, читали вірші і навіть танцювали «Подоляночку»! Свято   дуже сподобалося діткам, то ж пообіцяли прийти в бібліотеку ще, а заодно запросили  бібліотекарку до себе в гості.




Леся Вовк, зав. методично – бібліографічного відділу Буської ЦРБ

четвер, 17 вересня 2015 р.

"ЦЕ - ГОЛОС НАШ. ЦЕ - ПІСНЯ. ЦЕ - ДУША."


«Три віки ходять пісні, приписувані Марусі Чурай,
по нашій землі, три віки любові вже подаровано людям.
 А попереду – вічність, бо велика любов
 і велика творчість невмирущі»
(М.Стельмах)
            Сьогодні на сцені  Буського районного Народного дому  аматорський  театральний колектив працівників культури району представив глядачам свою дебютну роботу – театральну постановку «Духовне вбивство талановитої людини» за твором Ліни Костенко «Маруся Чурай», присвячену 390 – річчю від дня народження легендарної постаті, авторки низки відомих у народі пісень Марусі Чурай та 85 – им роковинам української поетеси Ліни Костенко. Відбулася вона в межах районного семінару – практикуму для керівників аматорських театральних колективів, директорів та художніх керівників сільських Народних домів району на тему «Театральне мистецтво – джерело збагачення духовного світу людини та національної культури». У творі Ліни Костенко «Маруся Чурай» змальовані події нашої далекої історії. Подумки линемо до зеленої Полтави, на її пагорби і долини, уявляємо ту хатину над Ворсклою, де жила дівчина з високим поетичним обдаруванням. Уже триста літ живуть її чудові пісні про українських лицарів, які йшли в похід, про козаків, про красу України і, звичайно, про кохання. У війні часів Хмельницького Маруся Чурай не брала безпосередньої участі, однак її пісні – ніжні, ліричні – так потрібні були борцям за волю України.
            У заході взяли участь і бібліотекарі Буської ЦБС, адже вони також є активними учасниками художньої самодіяльності та культурного життя району. Зокрема, роль Параски Демихи у виставі зіграла Леся Вовк, завідувачка методичного відділу Буської районної бібліотеки ім.І.Котляревського. Режисер постановки – методист Буського РНД Оксана Шквір.







Леся Цюпка, бібліотекар Буської ЦРБ

вівторок, 15 вересня 2015 р.

СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА - ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ

Буська районна дитяча бібліотека – одна з найвідвідуваніших у районі. Тут завжди повно дітвори, та це й не дивно, адже через дорогу – загальноосвітня школа, поруч – дитячий будинок сімейного типу.  Кожної перерви школярики біжать в бібліотеку, бо тут їм цікаво. Цими днями юних читачів захопили нові виставки. Перш за все, це виставка літератури та речей - аксесуарів, причетних до споживання ароматного кавового напою «У світі день починається з кави». Вона представлена розділами «З історії таємного трунку», «Він навчив Європу кавувати», «І до кави на десерт», «Кавові історії, обрамлені у слово». «Кавові історії…» розкажуть зацікавленим про симпатію до кави Бальзака, Бетховена, Баха, Густава ІІІ (шведського короля), Вольтера, Купріна, Катерини ІІ, Петра ІІІ, Людвіга ХV (короля Франції). А приурочена ця виставка Юрію Кульчицькому, який завіз до Львова каву і якому цьогоріч виповнються 375 років. Виставка приваблює оригінальністю авторської ідеї. Поміж книжками – кавові філіжанки, турки для заварювання, кавники, мішечки з назвою брендових фірм… Є і старожитній дерев’яний млинок. Як розповідає заступник директора по роботі з дітьми Буської ЦБС Галина Гораль, експозиція виставки продовжує наповнюватись. А ще читачів районної книгозбірні очікує вікторина – сюрприз: хто дасть правильні відповіді на її запитання, той отримає подарунок.

          
 І ще одна навдивовижу  цікава виставка, організована бібліотекарями, - «Без листівки свята не буває». Вона демонструє історію виникнення та створення вітальних листівок, в тому числі українських, – від найдавніших до сучасних. Перша українська листівка з’явилася у 1898 році. ЇЇ автором був відомий художник Рєпін, який запропонував для листівки свій акварельний малюнок «Запорожці». А перша у світі листівка була англійською, і дата її народження – 1794 рік. У колекції вітальних листівок, що експонуються, - графічні роботи Касьяна, Кульчицької, Монастирського. Цікаво, що роботи Касьяна доповнені текстом та нотами пісень.



Насправді оригінальна та унікальна експозиція, то ж буде цікавою не лише дітям, а й дорослим. Завітайте у Буську районну бібліотеку для дітей! Тут вас радо зустрінуть, покажуть та розкажуть про усі цікавинки бібліотекарі Надія Островська, Марія Мороз, Галина Сай та очільник колективу – Галина Гораль.



Людмила Ціхоцька, керівник відділу культури та туризму Буської РДА



ДОЛУЧАЄМОСЬ ДО БЛАГОДІЙНОЇ АКЦІЇ

"Збирай кришки на протези для воїнів" – благодійна акція під таким гаслом стартувала в Україні. Організатори просять українців здавати пластикові пляшки і кришки від них в спеціальні контейнери, які будуть встановлені в торгових мережах та громадських місцях. Акція водночас вирішує дві проблеми – екологічну та соціальну. Її вже підтримали Міністерство екології України, бізнес і багато волонтерів. Зважаючи на масштаби акції, благодійний  фонд «ОВЕС» закликає не зупинятися і приєднуватися. За прикладом районного часопису «Воля народу» працівники Буської  центральної районної бібліотеки ім. І.Котляревського також розпочали збір пластикових кришечок. Контейнер для збору встановлений у читальному залі районної книгозбірні. То ж усі охочі також можуть долучитися до благодійної  акції. Добру ініціативу підхоплюють заклади культури Буського району.


понеділок, 14 вересня 2015 р.

БІБЛІОТЕКАР - УЛЮБЛЕНА ПРОФЕСІЯ

Марія Дума – одна з  найактивніших та найвідповідальніших бібліотекарів Бущини. У рідному Задвір'ї її шанують та люблять, бо є за що. Фаховість, почуття відповідальності, прагнення допомогти, порадити кожному книголюбу книгу до душі, творчий підхід до улюбленої професії – ось засади її життя.
У приміщенні бібліотеки – по - сімейному затишно і привітно. Око милують краєзнавчий куток, виставка дитячих ексклюзивних робіт, тематичні виставки літератури, серед яких – ювілейна, присвячена 150-річчю митрополита Андрея Шептицького. А ще пані Марія – громадська активістка, багаторічна учасниця художньої самодіяльності Народного дому с. Задвір’я та незмінний керівник дитячого клубу за інтересами «Дивосвіт».





Людмила Ціхоцька, керівник відділу культури та туризму Буської РДА

середа, 9 вересня 2015 р.

"ВКРАЇНСЬКИМ СЛОВОМ РОЗПОЧАВ СПІВАТИ..."


9 вересня виповнюється 246 років від дня народження корифея української літератури, її основоположника Івана Котляревського. Наша районна книгозбірня носить його почесне ім’я з 1969 року, яке було присвоєне бібліотеці з нагоди 200 – ліття письменника. Творчість І.Котляревського ознаменувала собою початок нової ери української літератури. Із порівняно невеликого за обсягом його творчого доробку починається потужний рух національного відродження. Поема «Енеїда», над якою І.Котляревський працював майже три десятиліття, стала епохальним за своєю громадською i художньою значущістю явищем у духовному житті українського народу.


До 70 – річного ювілею Буської районної бібліотеки та 45 – річчя присвоєння бібліотеці імені І.Котляревського минулого року на будинку районного Народного дому, де розташовується ЦРБ, встановлено пам’ятну дошку з портретом І.Котляревського. Сьогодні  з нагоди уродин письменника у читальній залі Буської  центральної районної бібліотеки експонується книжкова виставка «І огник, ним засвічений, не згас», яка розповідає про життєвий та творчий шлях великого письменника.






Л.Вовк, зав. методично – бібліографічного відділу Буської ЦРБ

СТАРТУВАВ ЛЬВІВСЬКИЙ БІБЛІОТЕЧНИЙ ФОРУМ


8 вересня  у Львові розпочався VI Львівський  бібліотечний форум, організований Українською бібліотечною асоціацією у межах 22-го Міжнародного книжкового «Форуму видавців у Львові».
Офіційне відкриття форуму відбулося вчора в читальній залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету ім І.Франка. У форумі беруть участь керівники та провідні фахівці бібліотек, науковці, викладачі вищих навчальних закладів, видавці, автори, читачі, провайдери інформаційних послуг, члени та партнери Української бібліотечної асоціації, зокрема, зарубіжні гості із Литви, Польщі, Німеччини, Хорватії та Великої Британії. Цьогорічна тема бібліотечного форуму - «Бібліотек@ - стратегія розвитку».




На пленарних засіданнях нашу бібліотечну спільноту представляли заступник директора Буської ЦБС Галина Гораль та завідувачка методично – бібліографічного відділу Буської ЦРБ ім.І.Котляревського Леся Вовк.




Програма бібліотечного форуму, який триватиме до 13 вересня, обіцяє бути насиченою та цікавою – численні секційні засідання, «круглі столи», тренінги, майстер – класи,  креативні майстерні, модераторами та координаторами яких є провідні українські та зарубіжні фахівці бібліотечної галузі. Такі заходи стануть хорошою базою для підвищення кваліфікації бібліотекарів, допоможуть у  виробленні стратегії розвитку  сучасних бібліотек та у формуванні візії бібліотеки майбутнього. Надалі у роботі форуму візьмуть участь спеціалісти структурних підрозділів Буської ЦРБ ім.І.Котляревського та бібліотек – філій.


Л.Вовк, зав. методично – бібліографічного відділу Буської ЦРБ

понеділок, 7 вересня 2015 р.

ШЕДЕВР УКРАЇНСЬКОГО КІНЕМАТОГРАФУ


            У вересні виповнюється 50 років з часу виходу у світ художнього фільму режисера Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Це – творча робота – екранізація однойменної повісті Михайла Коцюбинського.  Фільм знімали у справжніх гуцульських хатах у селі Криворівня на Івано - Франківщині. І саме тут М.Коцюбинський написав свій славнозвісний твір.
            Сергій Параджанов -  вірменський і український кінорежисер, Народний артист  Вірменської РСР і Української РСР, Лауреат Шевченківської премії, правозахисник. У світ мистецтва увійшов кінострічками «Тіні забутих предків» (1964 р), «Цвіт гранату» (1969 р), «Легенда про Сурамську фортецю» (1984р), які принесли режисеру всесвітню славу і сьогодні є шедеврами світового кіно. У 1968 році в знак протестів проти арештів національно-свідомої інтелігенції, Параджанов першим підписався під Письмом 139 інтелектуалів. А вже у 1973 році був заарештований за вигаданою статтею. На вимогу світової громадськості був звільнений у 1977 році із забороною права проживання в Україні і знімати кіно. Після повернення із заслання до Києва його спитали: «Чому ви сюди повернулися? Вас тут усі зрадили!». На що «український буржуазний націоналіст» відповів: «Нічого…Я відімщу Україні…Любов’ю».



            Про незабутнє знайомство із відомим режисером згадує наш відомий земляк, Народний артист України Іван Гаврилюк у світлинному альбомі «Я в обіймах фотографій»: «Як найдорожчу реліквію зберігаю у своєму робочому кабінеті старовинну ікону поч..17 ст. від Сергія Параджанова (вона дуже цінна і я навіть не хотів її брати, однак він ледь не силоміць її вручив)».
            Донька члена Спілки письменників України Івана Коваля (с.Задвір’я Буського району) Наталя розповідає про зустріч батька із кінорежисером, яка відбулася у тюрмі, де Параджанов відбував покарання,  а Іван Коваль  - працював. Зовнішня схожість письменника до його побратима Івана Миколайчука вразила кінорежисера, то ж здивовано спитав: «Іванку, що ти тут робиш?» Згодом знайомство переросло у теплу, приязну дружбу. До сьогодні у родині зберігають дарунок Сергія Параджанова: арештантський металевий кухоль та власноруч різьблену деревяну пляшку.
            Вшановуючи ювілей перлини українського кіно «Тіні забутих предків», працівники Буської районної бібліотеки ім.І.Котляревського організували тематичну виставку  «Тіні забутих предків» – шедевр українсько кінематографу».



  Працівники відділу культури та туризму Буської РДА

середа, 2 вересня 2015 р.

ЗНАЙОМСТВО З БІБЛІОТЕКОЮ

У школах розпочалося навчання. Традиційно в перші вересневі дні школярі – першокласники знайомляться з бібліотекою, яка уособлює читання та знання. От і сьогодні маленькі учні Кутівської  ЗОШ разом з учителькою Надією Гурською та батьками завітали в Кутівську сільську бібліотеку. Тут відбулася традиційна «посвята в читачі». Малеча захоплено розглядала «книжковий дім» та уважно слухала розповідь про книгу бібліотекаря сільської книгозбірні Марії Кіпран.