четвер, 7 липня 2016 р.

VII ФОРУМ КРАЄЗНАВЦІВ - ЛІТОПИСЦІВ БУЩИНИ "ФЕНОМЕН ІВАНА ТИКТОРА"

Уже за традицією, у Буську відбувся VII – ий регіональний форум краєзнавців – літописців краю. Підготували та провели дійство працівники Буської центральної районної бібліотеки імені Івана Котляревського.

Темою цьогорічного заходу стало дослідження феномену видатного галицького видавця, уродженця Красного Івана Тиктора, якому 6 липня виповнилося 120 років. Редактор, видавець і організатор преси, Іван Тиктор належить до діячів, що посідають вагоме місце у новітній культурній історії України. Унікальна його роль у створенні професійних українських видавництв, у розбудові інфраструктури видавничої галузі, у практичному виробленні засад сучасної видавничої діяльності. Обравши собі за життєве кредо – робити все, що корисне для України, - він віддав видавничій справі майже 60 років життя. Іван Тиктор започаткував такі видавничі проекти, які підняли українську спільноту читачів, особливо в селі, на новий рівень усвідомлення себе як українців.  Не шкодуючи ні часу, ні сил, він дарував українському народові світло знань. Завжди і всюди, чи то на батьківській землі, чи то за її межами, Іван Тиктор ставив перед собою завдання  впливати на піднесення національної свідомості українського народу, прищеплювати любов до рідного краю,  мови, історії. 
Учасниками форуму були ціла плеяда львівських науковців - викладачі Української академії друкарства, професори Надія Зелінська, Емілія Огар, Світлана Гавенко, історик та директор ЛОУНБ Іван Сварник, головний редактор видавництва «Знання» Мирон Іваник, вчитель історії Красненської ЗОШ № 1 та краєзнавець Ярослав Стецишин, родичі Івана Тиктора з Красного та Золочева, голова Буської районної ради Богдан Глова, переший заступник голови Буської РДА Олег Ільків, керівник відділу культури та туризму Буської РДА Людмила Ціхоцька, громадські активісти, краєзнавці, бібліотекарі, журналісти місцевих ЗМІ та ще багато поважних гостей. У своїх виступах доповідачі торкнулися різних граней діяльності Івана Тиктора – як видавця й організатора української  преси в довоєнній Галичині, менеджера та мецената, а також військовика та четаря УСС. 












Яскравим доповненням до змістовних виступів учасників форуму стала й велика  книжково – ілюстративна виставка «Феномен Івана Тиктора», наповнена матеріалами про видатного земляка, які працівники районної книгозбірні ретельно збирали впродовж років. Дуже хочеться подякувати нашому доброму колезі й партнеру, члену товариства «Бужани» Михайлу Зозулі за цінні експонати – оригінальні видання Івана Тиктора з власної колекції, які він представив у розділах «Видатний галицький видавець» та «Видавнича діяльність в еміграції». 
















Завершилося дійство відвідинами історико – краєзнавчого музею в смт. Красне, цікавою екскурсією та покладанням квітів до памятного знаку на місці проживання Івана Тиктора. Щира подяка усім, хто долучився до організації та проведення форуму краєзнавців – літописців, усім, хто серцем і душею вболіває за збереження історичної пам’яті свого народу, хто намагається віднайдене, почуте від старожилів чи досліджене в державних архівах задокументувати, аби воно не стерлося, не згубилося у бурхливому плині часу.




ПРОГРАМА
VII форуму краєзнавців – літописців Бущини
 «ФЕНОМЕН ІВАНА ТИКТОРА»,
присвяченого 120 – річчю видатного галицького видавця

(6 липня 2016 року,  Буський РНД)

     
     1. Відкриття форуму, привітання учасників – 12.00
           Очільники району –перший заст.голови Буської РДА О.Ільків, голова Буської районної       ради Б.Глова, керівник відділу культури та туризму Л.Ціхоцька

2. Великий видавець, Великий українець
Н.Зелінська, доктор філологічних наук, вчений в галузі соціальних комунікацій, професор, зав.кафедрою видавничої справи та редагування  УАД

3. Просвітницько-видавничі проекти Івана Тиктора «для селян      українських, громадян свідомих»
Е.Огар, доктор наук із соціальних комунікацій, професор кафедри видавничої справи та редагування УАД

4. Іван Тиктор: військовий шлях у Січовому стрілецтві та УГА
Я.Стецишин, вчитель Красненської ЗОШ №1, краєзнавець,
 директор історико –краєзнавчого музею смт.Красне   

5.  Співпраця Івана Тиктора з українським істориками
     І.Сварник, український  історик, громадський діяч, директор Львівської ОУНБ

6. Ідеї Івана Тиктора в сучасних видавничих проектах
О.Думанська, письменниця, редактор та громадський діяч

7.  Огляд книжкової виставки «Феномен Івана Тиктора».
     О.Стецик, директор Буської ЦРБ

8. Перегляд відеоролика про І.Тиктора.

Перерва на каву – 14.30 – 15.00

9. Відвідування історико – краєзнавчого музею смт.Красне.             Покладання квітів до памятної стели на місці проживання        І.Тиктора.