Сторінки

вівторок, 13 травня 2025 р.

VII Всеукраїнський форум військових письменників - у Буську

9 травня в Буській міській бібліотеці відбулася зворушлива зустріч з особливими людьми, які активно наближають нашу Перемогу, протистоячи московській орді і зброєю, і мудрим й виваженим словом. Це – учасники сьомого Всеукраїнського форуму військових письменників, який триватиме у Львові з 8 по 11 травня – Назар Розлуцький, Олег Бородай та Оксана Набєгова.
Представили гостей цьогорічного форуму в Буську модератори заходу – Леся Вовк та Іванна Якимишин, які розповіли про історію започаткування форуму, учасників попередніх зустрічей та згадали про загиблих українських митців і понад 70 загиблих Героїв в Буській міській територіальній громаді.



Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять усіх загиблих українських Героїв.
Затамувавши подих, присутні слухали історії про війну, здобутий життєвий досвід, насолоджувались авторською поезією.
Поет, науковець і воїн з Івано-Франківська Назар Розлуцький провів історичні паралелі між сучасною російсько-українською війною і попередніми війнами, зокрема – з Першою світовою війною та представив свій творчий доробок, який виявився досить різноплановим, адже це книги для дітей, і для дорослих.



«Порадник юних українців» й «Українці у світі: 33 правдиві історії» – це дві неймовірно цікаві книжки для дітей про Україну і відомих українців, які прославляють нашу державу. «Нотатник мобілізованого» – це розповідь автора про здобутий досвід у війні на сході України і причини, які спонукали його стати на захист країни зі зброєю в руках. Також для поціновувачів творів в жанрі ґорору цікавою є збірка поезії Говарда Лавкрафта «Гриби з Юґґота» у перекладі чотирьох авторів, серед яких і Назар Розлуцький. А ще пан Назар є автором поетичної збірки «Прочани», в якій намагається крізь призму своїх рядків розкрити образ людини як вічного мандрівника, що не тільки подорожує світом, а й водночас носить увесь світ у собі.
Поет, прозаїк, член Національної спілки письменників України, музикант-бард, воїн Олег Бородай з Полтавщини зачарував учасників заходу проникливою поезією про війну, життя і кохання із збірок «Відлуння окопів» і «Релаксація душі» та чудовим виконанням пісень під гітару. Також пан Олег є автором прозової книжки «Вогневий вал» про події під час війни на Луганщині, в якій містяться уривки з фронтового щоденника, інтерв’ю побратимів, світлини та вірші автора.

Зворушливою була розповідь Оксани Набєгової з Херсона – мами загиблого воїна, молодшого лейтенанта міліції Романа Набєгова з позивним «Шаман» – про життя, патріотизм, вірші сина. Роман був добровольцем батальйону «Миротворець». Чотири рази подавав рапорт, щоб його направили в зону бойових дій на схід України. Загинув, прикриваючи відступ наших захисників з Іловайська. Романові назавжди – 27. Історію життя, вірші і щоденники сина Оксана Набєгова видала окремою книгою під назвою «Ні кроку назад». Саме ці слова були в останньому дописі захисника у соціальних мережах. Також пані Оксана вручила учасникам заходу подарункові міні-книжки з віршами сина «Я за Україну», створені Херсонським обласним Центром народної творчості в пам’ять про Романа Набєгова. До кожної книжечки був прикріплений значок із соняхом – символ пам’яті про загиблих під Іловайськом.

Гості форуму не лише розповідали про себе та свою творчість, але й відповідали на запитання учасників заходу.
Краєзнавиця Людмила Ціхоцька і завідувачка бібліотекою-філією для дітей міста Буська Галина Гораль подякували гостям за цікаві розповіді і наголосили на важливості таких зустрічей для громадськості.




По закінченні заходу гості побували у музейній кімнаті – Маминій світлиці, що знаходиться у приміщенні Буського міського Народного дому і послухали цікаву розповідь Людмили Ціхоцької про старовинний український побут. Після цього вирушили на екскурсію до історичної перлини Буська - палацу графа Бадені, під час якої краєзнавець Володимир Ступак розповів про історію маєтку та ознайомив присутніх з експозицією Буського історико-краєзнавчого музею при палаці Бадені.



Дякуємо учасникам форуму військових письменників Назару Розлуцькому, Олегу Бородаю, Оксані Набєговій за зворушливу зустріч та подаровані книги з автографами для нашої книгозбірні.
Дуже вдячні організаторам Всеукраїнського форуму військових письменників, зокрема директорці Львівської обласної бібліотеки для юнацтва Тетяні Пилипець та координаторці форуму Олені Микитюк за можливість бути дотичними до такої важливої культурно-мистецької події Львівщини.
Також дякуємо Буському міському голові Ростиславу Сліпцю та начальниці відділу освіти, культури, молоді та спорту Буської міської ради Марії Ричель за сприяння в проведенні форуму.

Дякуємо нашим захисникам і захисницям за можливість жити і працювати! Хай Господь завжди вас оберігає, кріпить у вірі і прискорить нашу Перемогу! 

понеділок, 10 березня 2025 р.

Ярослав Павлюк

З КОГОРТИ СЛАВЕТНИХ БУЩАН!   


Ярослав Олексійович Павлюк  народився 11 березня  1955року в м. Буськ.  Дитинство і юність письменника пройшли в нашому місті.

Його батько Олексій Іванович працював пивоваром на Буському  пивзаводі, а мама  Ірина Іванівна нянею в дитячому садку .

Ярослав з 1962 по 1972 навчався в Буській 2-й школі  у класі був лідером, любив математику, займався спортом (легка атлетика, волейбол), брав участь в шкільному аматорському театральному гуртку. Школу закінчив на відмінно і цьогож року поступив у Львівський  політехнічний інститут на факультет  автоматики.  Навчався заочно на факультеті журналістики у Львівському державному університеті, пізніше працював директором Львівського міжобласного відділення  Укрлітфонду СПУ України. Працював науковим співробітником у науково- дослідному інституті  та кореспондентом в районній газеті м.Городок. Професійно займався легкою атлетикою – спринтом. Майстер спорту на дистанціях 60-100 метрів. Працював тренером з легкої  атлетики.

 З під пера письменника вийшла низка новел,оповідань та повістей про сучасний спорт.

Його дебютна книга « Фільмар» зявилась у 1989 р.( слово фільмар означає кінорижесер).  Ця книга для нього школа, етап встановлення. 

Другою в1990 році вийшла збірка коротких повістей  «Ракурс».

У 2000 вийшла збірка  « Романи подружньої пари» у співавторстві з дружиною Ольгою Скоробогатько, до якої увійшли його роман  «Нічний імператор», повісті «Сад п яних вишень» та «Шевченкоманія». Роман «Нічний імператор» Я. Павлюк вважав найважливішим творчим доробком. Цей твір розкриває сторінки  української та російської історії 18 ст. У 2008 році за роман «Нічний імператор» удостоєний Всеукраїнської літературної премії імені Ірини Вільде.

У 1993 році вийшла книга-казка «Будиночок» у якому ніхто не спав».

2003 рік були надруковані три його казки в антології « Казки старого лева».

Я. Павлюк є автором документальних фільмів  «Бойківська церква», «Батурин», «Глухів». 

Останньою  прижитєвою книгою Я. Павлюка є збірка під назвою «Нічний імператор», яка вийшла в світ  2005 р.

Літературний есей-диптих «Подвійне задзеркалля» присвячений  Т. Шевченку та М. Гоголю.




В 2008 році  Я. Павлюк підготував до друку книгу  «Імперія на імя футбол», але вона так і не встигла вийти. Також  Я.Павлюк планував написати книгу про Буськ, бо любив своє рідне місто, але не судилось. Помер Ярослав Павлюк 2 грудня 2008.

З нагоди  60 річного ювілею видатного Бущанина  в Буській районній бібліотеці  організували літературний вечір  на якому були родичі письменника, читачі, бібліотекарі. Гостями  ювілейного вечора були соратник Я. Павлюка, літературознавець Василь Габор, однокласник та друг дитинства Ярослав Кордупель, колишній класний керівник Євдокія Ковальчук, член товариства «Бужани» Михайло Зозуля. Даниною шани видатному земляку стало покладання квітів до могили Ярослава Павлюка на буському цвинтарі, яке здійснили члени його родини, друзі  та бібліотекарі.