Сторінки

середа, 30 січня 2019 р.

Я МАЮ ПРАВО!

РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОЕКТУ ТРИВАЄ


Указом Президента України № 361/2017 2018 рік було оголошено в Україні Роком реалізації правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!».


Загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!» має на меті підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо використання та захисту їхніх прав у повсякденному житті.
Реалізація проекту відбувається шляхом об’єднання зусиль та інфраструктури Уряду, органів Міністерства юстиції, системи безоплатної правової допомоги, міжнародних партнерів та інших зацікавлених сторін.
У 2017 році Буська ЦРБ підписала меморандум про співпрацю з Буським місцевим центром  надання безоплатної вторинної правової допомоги строком на три роки.  Згідно з умовами меморандуму, обидві сторони мають завданням створити належні умови для забезпечення прав і свобод людини, зокрема, у сфері бібліотечного обслуговування, організовувати спільні заходи, спрямовані на підвищення рівня правової поінформованості громадян щодо захисту своїх прав, зокрема, права на безоплатну правову допомогу.
Для інформування населення та надання практичних рекомендацій щодо захисту прав громадян за найбільш актуальними напрямами розпочинаємо серію публікацій, які ви знайдете у розділі Громадський Інформаційний Центр цього блогу.http://buska-crb.blogspot.com/p/blog-page_28.html















вівторок, 29 січня 2019 р.

ЧЕРЕЗ КРУТИ - ДО МАЙБУТНЬОГО

Ще юнаки, ще майже діти,
А навкруги і смерть, і кров.
“На порох стерти, перебити!” —
Іде на Київ Муравйов.
Полків його не зупинити,
Та рано тішаться кати:
Коли стають до зброї діти,
Народ цей — не перемогти!


29 січня – День памяті Героїв Крут. У цей день в 1918 році молоді українські студенти та гімназисти прийняли нерівний бій з більшовицькою навалою біля станції Крути та поклали найдорожче на вівтар свободи – власні життя.
Цей бій між 4-ох тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом  Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків, тривав 5 годин. Це був нерівний бій. Молоді захисники свободи і незалежності українського народу загинули на полі бою, але  призупинили наступ противника. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
Пам’ять про Героїв Крут, як і та велична слава, за яку вони боролися, невмируща.  Сьогодні у Буській  ЦРБ відбувся вечір памяті «Через Крути – до майбутнього». 





Його підготували і провели бібліотекарі Верблянської та Новомилятинської  філій Оксана Кушинська та Зоряна Прокопович.  У заході взяли участь бібліотекарі, працівники культури, освітяни, ЗМІ, читачі бібліотеки, а також представники місцевої влади – голова Буської районної ради Богдан Глова, перший заступник голови Буської РДА Олег Ільків, заступник голови Буської  районної ради Роман Фурда, начальник відділу культури та туризму Буської РДА Людмила Ціхоцька, боєць АТО та волонтер Сергій Бондаренко. У ході дійства учасники переглянули фільм про битву під Крутами та її історичне значення для майбутнього України. 






НА АСКОЛЬДОВІЙ МОГИЛІ - УКРАЇНСЬКИЙ ЦВІТ... 

Під такою назвою в Олеській селищній бібліотеці для учнів 10 - 11 класів відбулася озвучена книжкова виставка, яку провела бібліотекар Мирослава Мединська.

Їх було триста – молодих недосвідчених добровольців, найкращих синів України, які в далекому 1918 – ому прийняли нерівний бій з більшовиками на станції Крути. Бій був завзятий і кривавий, крутянці билися до останнього набою, ніхто не відступав. Усі полягли на полі Слави. Український народ похоронив їх на Аскольдовій могилі. Герої Крут завжди житимуть у серцях нащадків, на їх прикладі будуть виховуватись прийдешні покоління.

понеділок, 21 січня 2019 р.

ЗЛУКА. СОБОРНІСТЬ. ВОЛЯ

22 СІЧНЯ ВИПОВНЮЄТЬСЯ 100 РОКІВ АКТУ ЗЛУКИ УНР ТА ЗУНР


В  нашому календарі  є дати, які мають велике значення в історичному становленні незалежності України Однією з таких дат є День Соборності  України  -  свято, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.

22 січня 1919 р. у Києві  був проголошений Акт Злуки (об'єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об'єднання УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну. Ним стверджувалось об'єднання двох тодішніх держав, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій, в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців.
Проголошення Соборності УНР та ЗУНР є історичним актом об'єднання українських земель в єдину державу. Саме ці події є підставою для новітнього українського державотворення.
Офіційно в Україні День соборності відзначають з 1999 року, згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99].
У цей день прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше  22 січня 1918 р. - прийняття IV Універсалу Української Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

У період радянського режиму День Соборності не святкувався і вважався «контрреволюційним святом», а всі офіційні згадки про нього ретельно знищувались. У 71 річницю Акту злуки, 22 січня 1990 року, в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій – «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель та вшанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова.  Відтоді живий ланцюг став головною традицією у День Соборності.

Сьогодні працівники Буської центральної районної бібліотеки, відділу культури та туризму Буської РДА зібралися на годину державності «Злука.Соборність.Воля», присвяченій 100 – річчю Злуки. В ході заходу відбувся перегляд тематичного документального фільму про Акт Злуки УНР та ЗУНР, а також огляд книжкової виставки, присвяченої цій вагомій історичній даті.

О.Стецик, директор Буської ЦРБ



ОБНЯЛИСЯ БРАТИ ОДНОГО ВІЧНОГО НАРОДУ

Під такою назвою 22 січня в Олеській селищній бібліотеці відбувся урок історії, присвячений 100 - річчю Соборності України. Захід організували працівники селищної бібліотеки і Олеської ЗОШ. Розпочала дійство бібліотекар Олеської книгозбірні М. Карпій, розповівши про історію виникнення та традиції свята Соборності України. 


Вчитель історії Олеської ЗОШ Г.Кокор  виступила з історичною довідкою  «Акт Злуки в історії України». Учні 10 класу О.Панас, О.Веселовська, Л.Костишин, О.Панас, Н.Сухоставська, С.Гаврилюк, Ю.П’ятночка та Х. Войтович прочитали вірші, присвячені темі Соборності України», -  «Земля моя, кров'ю предків полита»,  «Україно, соборна державо», «В день Соборності та Злуки», «Соборність розуміє кожен власно», «Лунає пісня солов'їна», «День Соборності -  свято велике», «У зимовий ранок засіяло». 



Директор Олеської ЗОШ С.Кольба виступила із заключним словом, після чого всі разом виконали Державний гімн України «Ще не вмерла Україна».

М.Карпій, бібліотекар Олеської селищної бібліотеки


середа, 16 січня 2019 р.

ВЕСЕЛІМОСЯ, ДОБРІ ЛЮДИ, У СВЯТКОВІ ДНІ РІЗДВА




Олеська селищна бібліотека є місцем, де люблять збиратися активісти місцевої громади та відбуваються цікаві культурно – мистецькі заходи. Уже традиційним в часі Різдвяних свят є проведення в бібліотеці свята колядок. Таке свято відбулося і цього року 13 січня, а мало воно назву «Веселімося, добрі люди, у святкові дні Різдва». Розпочала захід бібліотекар Марія Карпій розповіддю про обрядову пісню українців зимового циклу свят «Колядка - наше національне надбання». Директор Народного дому  с.Циків Ірина Нестер розповіла про історію написання колядки «Тиха ніч, свята ніч». Вже 200 років лунає світом ця мелодійна старовинна коляда . Вперше вона прозвучала в надвечір'я Різдва 24 грудня 1818р. у храмі Святого Ніколауса Австрійської імперії. Слова написав католицький священик Мор, а музику органіст Грубер. У виконанні жіночого гурту колядників (Н.Андреєва, І.Жмур, М.Вернюк, О.Козлик, І.Нестер) прозвучали колядки «Нова радість стала», «Бог ся рождає», «Ми прибули господарі», «Старий рік минає», «Добрий вечір тобі». А учениця 11 класу Олеської ЗОШ Маряна Гриневич прочитала поезію Богдана - Ігоря Антонича «Різдво.Коляда», яка покладена на музику та стала прекрасною колядкою «Народився Бог на санях».





Марія Карпій, бібліотекар Олеської селищної бібліотеки





"Донецький аеропорт. Як це було"





 16 січня – Всеукраїнський день пам’яті героїв-«кіборгів», які воювали за Донецький аеропорт.
Бої за аеропорт тривали з 26 травня 2014 по 22 січеня 2015 року і закінчилися після повної руйнації старого та нового терміналів. 242 дні українські військові, добровольці, медики та волонтери протистояли навалі російсько-окупаційних військ та проросійським бойовикам, затято відстоюючи малесенький клаптик української землі.
Захищаючи Донецький аеропорт, загинули понад 200 українськихзахисників, поранено понад 500. Лише з 18 по 21 січня 2015 року в результаті підриву одного з терміналів загинули 58 "кіборгів"
Сьогодні в Буській бібліотеці вшановують мужніх захисників Донецького аеропорту. Присутні переглянули фільм "Донецький аеропорт. Як це було" , та ознайомились з книжковою виставкою яку підготували бібліотекарі . Згадаймо сьогодні всіх хто поклав життя за Донецький аеропорт ! Висловлюємо шану та повагу тим, хто вийшов звідти живим. Бущани пишаються своїми героями, серед оборонців аеропорту були і наші Кіборги-надбужанці: Олександр Мошонкін, Віталій Колодницький,Іван Міллер, Олег Присяжний…
Оборона Донецького аеропорту увійшла в історію, стала символом незламності та мужності українських героїв. Нагадаємо, режисер Ахтем Сеїтаблаєв зняв повнометражний художній фільм "Кіборги" про бої в Донецькому аеропорті.





пʼятниця, 11 січня 2019 р.

ВАСИЛЬ КУК - БОРЕЦЬ ЗА ВОЛЮ УКРАЇНИ

СЬОГОДНІ - 106 -а РІЧНИЦЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ПРОВІДНИКА ОУН, ОСТАННЬОГО ГОЛОВНОКОМАНДУВАЧА УПА ВАСИЛЯ КУКА

Василь Кук народився 11 січня 1913 року в м. Красне Золочівського повіту (нині Буського району Львівської області). У 1932 році закінчив Золочівську українську гімназію і вступив на юридично-економічний факультет Люблінського католицького університету. З 1929 р. по 1934р. – член юнацтва ОУН, провідник юнацтва Золочівського повіту, провідник Золочівської повітської екзекутиви ОУН. З 1934р. по 1936р. перебував у в’язниці  (Золочів, Радом). У 1937р. на нелегальному становищі працював інструктором – вихователем робітничих і ремісничих кадрів ОУН м.Львова; організатором і провідником підпільної друкарні Краєвої екзекутиви ОУН (с.Угринів, Підгаєцького повіту); інструктором підпільних кадрів ОУН. З 1939 р. – оргреферент, член Проводу ОУН, член військового штабу ОУН, член Головного штабу УПА, провідник Проводу ОУН на Південно – східних українських землях, командир УПА – Південь, заступник головного командира УПА.
З 1950р. – голова Проводу ОУН, головний командир УПА, генеральний секретар УГВР, а з 1952р. – генерал – хорунжий УПА.
Впродовж життя Василь Кук видав та зібрав чимало цінних книг, серед них – історична, мистецька література, українська та зарубіжна класика, літературознавство.  Він є автором багатьох наукових статей. Серед найвідоміших його праць «Пашні Буряки» (підручник з конспірації ОУН), «Колгоспне рабство» (аналітичний огляд функціонування колгоспної системи в Україні), цикл нарисів про життя Артема Веделя – відомого українського композитора, біографічні нариси про Степана Бандеру, Романа Шухевича, фундаментальний збірник документів «Українське державотворення. Акт 30-го червня 1941 року”. Частина його книжкової спадщини знайшла гідне місце в краєзнавчому музеї Красного та Красненській селищній книгозбірні.
До останнього подиху свого життя Василь Кук боровся за незалежність України, вів активну громадську діяльність, спрямовану на відновлення історичної справедливості. Помер 9 вересня 2007 року. Останнє місце спочинку, за заповітом, знайшов він у рідному селищі Красне.  У 2010 році на могилі Василя Кука встановлено символічний монумент роботи архітектора В.Нагірного.

Впродовж життя Василь Кук видав та зібрав чимало цінних книг, серед них – історична, мистецька література, українська та зарубіжна класика, літературознавство. Частина його книжкової спадщини знайшла гідне місце в краєзнавчому музеї Красного, шкільній бібліотеці Красненської ЗОШ № 1 та  бібліотеках Буської РЦБС. Чимало книг отримала Красненська селищна книгозбірня, частину колекції  передано в Буську ЦРБ (У 2014 році нам подаровано понад 2 тис. книг). До 100 – річного ювілею головного командира УПА Василя Кука його племінниця Ольга Кук подарувала Красненській бібліотеці 36 книг з власної колекції. 

Сьогодні, у день 106 – ої річниці від дня народження Василя Кука, земляки вшанували світлу пам'ять борця за незалежність України та помолилися на його могилі в Красному. У Буській центральній районній бібліотеці відбулася година пам'яті «Василь Кук – борець за волю України».




В ході заходу його учасники переглянули фільм – інтервю О.Муратова з останнім Гооловнокамандувачем УПА Василем Куком.